FőoldalA festetics családAz örökségHelyszínekX

A Festetics I. György által alapított Georgikon iskoláiról

tud02.jpg

A Festetics I. György által alapított Georgikon fő feladata az volt, hogy a mezőgazdaság különféle ágai számára szakembereket képezzen. Elsőként
a gazdatisztképzés nyílt meg az intézetben, amelyet az évek során többféle iskola követett. Tanultak itt olyan diákok, akik földművesek, uradalmi jogászok, erdészek, erdőőrök, kertészek, lovászok és ménesmesterek, valamint uradalmi mérnökök szerettek volna lenni. Pár évig még gazdasszonyképző iskola is működött a Georgikon falai között. Minden évben vizsga zárta a tanévet, ahol a legjobbak pénzjutalmat kaptak.

A Georgikon minden hallgatója 1848 nyarán abbahagyta a tanulást és elhagyta az intézetet.

Vajon miért?

Válaszd ki a helyes megoldást!

a.) tűz ütött ki az épületben
b.) mindenki beállt katonának a magyar honvédseregbe
c.) beomlott az épület

A helyes válasz:
b.) mindenki beállt katonának a magyar honvédseregbe

Néhány további érdekesség a Georgikon iskoláiról

  • Az 1797-ben Festetics I. György által alapított Georgikonban a hosszú évek alatt különféle képzések indultak 1848-ig.
  • A legfontosabb iskola a Tudományos Gazdasági Iskola volt, amely 1797 nyarán nyitotta meg kapuit, mindössze egy diákkal és egy tanárral. Itt folyt a felsőfokú gazdatisztképzés. A leendő gazdatisztek három évig tanultak itt főként mezőgazdasági, mennyiségtani, természetrajz-állatgyógyászati ismereteket.
  • A következő évben, 1798-ban alakult meg az alapfokú Földműves Iskola. Itt mezőgazdasági alapismereteket tanultak a majdani béresek.
  • 1804-ben megalakult Pristaldeumban uradalmi ügyvédeket, jogtanácsosokat képeztek, akik az uradalmak jogi ügyeivel foglalkoznak majd.
  • Az Erdész- és Vadásziskola 1806-ban alakult, itt felsőfokon erdészeket és vadászokat, alsófokon pedig erdőőröket és erdőkerülőket képeztek.
  • 1807-ben két újabb iskola alakult meg a Georgikonon belül. Az egyik a Kertésziskola volt, ahol a diákok uradalmi kertészeknek tanultak. A másik pedig a Ménesmester- és Lovásziskola, ahol alapfokon lovászokat, felsőfokon pedig ménesmestereket képeztek.
  • 1808-ban szintén két iskola alakult. Az egyik a Mérnök- és Építésziskola, ahol olyan felsőfokú ismeretekkel bíró szakembereket képeztek, akik az uradalmak felmérésével, földméréssel, csatornázási, építkezési munkák irányításával foglalkoznak egy uradalomban.
  • A másik iskola rövid életű volt. Kísérleti jelleggel Gazdaasszonyképző Iskola nyílt, ahol két évig lányoknak tanítottak háztartási ismereteket.